niedziela, 14 sierpnia 2016

Bajkowy Zakątek: "Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza"


Książeczki z serii „Poczytaj mi, mamo” chyba na zawsze pozostaną w moim sercu. Któż z nas ich nie kolekcjonował? Z ogromnym sentymentem wspominam czas mojego dzieciństwa, zwłaszcza, że książki towarzyszyły mi od najmłodszych lat. Teraz czytam razem ze swoim dzieckiem, a dzięki nowemu wydaniu książeczek z serii „Poczytaj mi, mamo” miałam okazję nie tylko udać się w niezapomnianą podróż w przeszłość, ale także pokazać synkowi bajki które umilały mi dzieciństwo.

Księga pierwsza to zbiór dziesięciu opowiadań, których bohaterami są ludzie, jak i zwierzęta. Znajdziemy tu takie perełki jak chociażby „Daktyle” Danuty Wawiłow, „Noc kota Filemona” oraz inne bajki z tej serii autorstwa Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana lub chociażby bajkę „Kolczatek” Heleny Bechlerowej. Niektóre bajki są bardzo realistyczne, dzięki czemu dzieci mogą identyfikować się z ich bohaterami. Opowiadają o przyjaźni, o dziecięcej wyobraźni i marzeniach. Inne historyjki zaś przenoszą dzieci w świat wymyślony przez autorów, w świat magiczny i zaczarowany, gdzie koty mówią, a fontanny ożywają.


Bajki pobudzają wyobraźnię i ciekawość, zachęcają do wspólnego czytania i poznawania losów bohaterów. Wybór jest ogromny, więc każdy mały czytelnik na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Mi największą radość sprawiła opowieść Joanny Papuzińskiej „Agnieszka opowiada bajkę”. Była to jedna z moich ulubionych książeczek w dzieciństwie, dlatego wspaniale było znów powrócić do tamtych czasów i po raz kolejny zaczytać się w tej uroczej historyjce. Również mój synek uległ urokowi serii „Poczytaj mi, mamo” i z wielkim zapałem poznawał kolejne bajki. Jako, że pierwszy raz książeczki te były wydawane w latach dziewięćdziesiątych, ich język jest dość „staromodny”. Nie tyczy się to wszystkich opowieści, ale w niektórych znajdziemy zwroty, bądź słowa których w czasach współczesnych używa się dość rzadko. Cieszę się jednak, że bajki zostały wydane w wersjach oryginalnych, bo dzięki temu nie straciły swojego uroku i czaru. I nawet pomimo tego języka, są to ponadczasowe historie którymi warto dzielić się z naszymi dziećmi.

Od strony graficznej książka przedstawia się równie wspaniale. Tak jak pisałam wyżej, wszystkie bajki zostały wydane tak jak kiedyś, więc i ilustracje zostały te same. Każda z bajek wyróżnia się czymś innym. Jedne są bardziej kolorowe, a inne mniej, jednak każda z nich jest na swój sposób niepowtarzalna i wyjątkowa. Znajdziemy tu prace takich rysowników jak chociażby Zdzisław Witwicki, który stworzył wizerunek krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka, lub Julitty Karwowskiej-Wnuczak dzięki której powstał Kot Filemon i Bonifacy.


Grzechem byłoby nie wspomnieć o niesamowicie pięknym wydaniu książki. Gruba, twarda i solidna oprawa, do tego piękne kolory i eleganckie wnętrze, stanowią wyjątkową oprawę dla wyjątkowych bajek. Z czystym sercem polecam nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale i rodzicom. Książka dostarczy wiele radości, uśmiechów i pięknych wspomnień do których warto wracać i je pielęgnować. Gorąco polecam i zachęcam do lektury!

Tekst: Helena Bechlerowa, Sławomir Grabowski, Marek Nejman, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Danuta Wawiłow
Ilustracje: Elżbieta Gaudasińska, Julitta Karwowska-Wnuczak, Edward Lutczyn, Maria Orłowska-Gabryś, Danuta Przymanowska-Boniuk, Zbigniew Rychlicki, Anna Stylo-Ginter, Zdzisław Witwicki
Tytuł: Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cykl: Poczytaj mi, mamo (tom 1)
Seria: Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia 
Liczba stron: 280
Rok wydania: 2010
Wiek: 3+
MOJA OCENA: 10/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni BookMaster.com.pl


12 komentarzy :

 1. Słyszałam wiele dobrego o niej, ale pierwszy raz widzę środek. Wspaniała! Muszę się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba wszyscy lubią tę serię. Piękne wydanie, wspaniałe teksty – trzymać taką książkę na półce to przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wielki sentyment do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, chciałabym ponownie ją sobie przypomnieć :)

   Usuń
 4. Ja również miło je wspominam, chyba każdy je znał :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Koleżanka mi poleciła ten blog żebym go zobaczył. Ja wszedłem i go chętnie zobaczę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten blog oceniam bardzo dobrze pod każdym względem. Jest on tak naprawdę bardzo dobry.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto czytać dzieciom od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytanie dzieciom to historia stara jak świat. Ale książka świetna - warto ją polecić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z tezą, że dzieciom należy to czytać od młodych lat. Bardzo barwna i kolorowa książka. Dobre treści!

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie książeczki żeby czytać dzieciom. Dużo łatwego tekstu oraz dużo obrazków dzięki czemu dzieci są w stanie sobie lepiej wyobrazić sytuację.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna historia. Generalnie rzecz ujmując randkowanie w internecie jest ryzykowne ale i przyjemne.

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka