wtorek, 22 marca 2016

"Pokalane poczęcia" Natalia Rogińska [PREMIEROWO]


Dziecko to prawdziwy cud. Wie o tym każda obecna lub przyszła matka. Nie zawsze jednak jest tak jak sobie zaplanujemy. Często gdy czegoś usilnie pragniemy i dążymy do tego za wszelką cenę, los postanawia sobie z nas zakpić. Czasem jednak gdy niczego się nie spodziewamy, życie obdarowuje nas z nawiązką.

Bohaterkami książki są kobiety które różni niemal wszystko – wiek, usposobienie, sytuacja majątkowa i życiowa, charakter oraz ideologia. Wszystkie trafiają do prywatnego gabinetu ginekologa Ireneusza Skrobaka, który ma dość ekscentryczne i nietypowe podejście do życia. Każda z pań przychodzi z innym problemem, jednak wszystkie łączy jedno – macierzyństwo. Niektóre z nich zrobią wszystko by zajść w upragnioną ciąże i urodzić dziecko, inne zaś poczują się zagubione rolą przyszłej mamy.  By Znajdą się i takie które będą szukać innych, czasami dość kontrowersyjnych rozwiązań aby zajść w ciążę lub ją usunąć. Historie tych kobiet różnią się od siebie, czasami są smutne, a innym razem kończą się szczęśliwie. Jednak jest coś dobrego co z nich wynika – nowe możliwości, nowe perspektywy, a przede wszystkim – nowe, kiełkujące życie.

„Narodziny dziecka - absolutna magia. To, co dzieje się w sercu matki, ilekroć trzyma w ramionach dziecko, które jeszcze przed kilkoma chwilami było częścią jej ciała, a odtąd stawało się namacalne wszystkimi zmysłami, to absolut.”

Natalia Rogińska w swojej książce porusza temat poczęcia i macierzyństwa. Jak możemy się domyślić po tytule, nie będą to łatwe ciąże, a takie które mają dość skomplikowaną historię i tło. Każda z tych opowieści jest inna, ale wszystkie opowiadają o kobietach, których życie za sprawą nadchodzącego macierzyństwa ma ulec zmianie. Autorka nic nie ubarwia, pisze prosto i bez zbędnych frazesów. Serwuje nam czystą prawdę, która czasem nas zaszokuje, innym razem poruszy, a jeszcze innym wzbudzi niekłamany podziw lub niedowierzanie.

Problemy wszystkich pacjentek gabinetu na Chmielnej, są wyciągnięte z życia. Natalia Rogińska w swojej dość krótkiej książce, porusza całkiem sporą liczbę wątków, które bez problemu dałoby się rozdzielić na osobne powieści. Można by więc wnioskować, że temat nie został należycie rozwinięty i poprowadzony. Nic bardziej mylnego! Autorka z niezwykłą empatią i zaangażowaniem opowiada nam historie swoich bohaterek, często nie szczędząc im przykrości i trudności. Czytelnik ma szansę przyjrzeć się problemom jakie dotykają bohaterki, często być może odnajdując w poszczególnych historiach cząstkę siebie i tego, co samemu doświadczył.

Autorka przybliża nam ideologią każdej ciąży. Widzimy tu ludzi których poglądy znacznie się od siebie różnią i często mają one wpływ na moment poczęcia. Jedni są bardzo religijni i uważają antykoncepcję za zło wcielone, inni zaś są zwolennikami związków partnerskich. Są i tacy którzy zmagają się z bezpłodnością, a nawet tacy którzy płodzą dzieci jak króliki, tylko dlatego, że tak nakazuje im wiara. Niektóre kobiety muszą szukać bardziej radykalnych rozwiązań by zajść w upragnioną ciążę, takich jak chociażby in vitro, lub wynajęcie surogatki. Wszystko jednak zmierza ku jednemu - macierzyństwu. I choć moment poczęcia i sama ciąża stanowią tutaj najważniejszy element, następstwem tego jest przecież macierzyństwo i każdy z bohaterów będzie musiał się z tym zmierzyć na swój sposób. Jest to jednak temat na osobną powieść, a my obecnie możemy snuć domysły jakie będą dalsze losy bohaterów. Jedno jest pewne – ciąża i dziecko, to otwarcie nowego rozdziału w życiu, w którym tak naprawdę wszystko może się zdarzyć.

„Każde nasze doświadczenie kształtuje nas na nowo – na bazie tego, kim już jesteśmy. Diera, kariera, porażka, choroba, miłość – to wszystko zostawia ślad.”

„Pokalane poczęcia” to książka pełna emocji i życiowych prawd. Porusza temat samotnego wychowywania dzieci, bezpłodności, wielodzietności, aborcji, in vitro i naturalnego planowania rodziny. Wszystko zawarte w lekkiej i przystępnej formie, tak aby zaintrygować i zaciekawić czytelnika. I choć tematyka często nie jest zbyt łatwa, Natalia Rogińska postarała się, aby w jej książce nie zabrakło odrobiny humoru i lekkiej ironii. To sprawia, że jej powieść zyskuje zupełnie inny wydźwięk, stając się lekturą przyjemną w odbiorze, ale również momentami niezwykle poruszającą i skłaniającą do głębszych refleksji. Polecam!

Autor: Natalia Rogińska
Tytuł: Pokalane poczęcia
Seria: Kobiety to czytają
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 22 marca 2016
Liczba stron: 304
Gatunek: literatura obyczajowa
MOJA OCENA: 8/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka


18 komentarzy :

 1. Na pewno sięgnę :) Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Intryguje mnie ta książka. Czytałam wiele intrygujących recenzji o niej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że warto skusić się na nią

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją w planach :) Po Twojej recenzji wiem, że muszę sięgnąć po nią jak najszybciej.

  Buziaki,
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Z zainteresowaniem ją czytałam, wiele wspomnień przywołała. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem ogromnie ciekawa tej książki, pięknie o niej napisałaś, to kolejna zachęcająca rekomendacja, bez wątpienia na nią zapoluję :) ale w pierwszej kolejności muszę ogarnąć książki, które dotarły do mnie w ostatnim czasie, a jest tego sporo ;).
  Pozdrawiam Kasiu, przyjemnego dnia :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Lektura na pewno przyjemna i ciekawa dla osób myślących o macierzyństwie lub tych, którzy juz mają swoje dzieci. Nie wiem, mnie to nie ruszyło, może dlatego, że dzieci nie mam i na razie nie planuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio mam dosyć tej tematyki :) Jak wróci mi na nią chęć, to powrócę do tego tytułu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest książka, na którą na pewno w przyszłości znajdę czas. Jest chyba niezwykle wartościowa, a to idzie na plus :)
  Pozdrawiam serdecznie,
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę już mam na swojej półce, ale jak na razie czasu mi brak na jej przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się Ciekawie, poza tym, to ważna tematyka;) Chętnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fabuła dość na czasie. Zaciekawiła mnie powieść.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ważna i ciekawa tematyka, nie mogę się doczekać kiedy przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ogromnie mnie zaintrygowałaś. Będę poszukiwała jej w księgarni no i użyję wreszcie mojej karty klubu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak bardzo bardzo chcę ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Słyszałam o tej książce i powoli się do niej przekonuję. ;)


  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czekam z niecierpliwością na premierę tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka