wtorek, 2 lutego 2016

Bajkowy Zakątek: "Jak Wojtek został strażakiem" Czesław Janczarski


Ostatnio nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia zaczęły ukazywać się wznowienia książeczek, które na pewno wielu z Was kojarzy z czasów swojego dzieciństwa. Dziś mam okazję przedstawić Wam jedną z nich, a mianowicie książeczkę „Jak Wojtek został strażakiem”.

To krótka rymowana opowieść o siedmioletnim chłopcu mieszkającym we wsi Kozie Różki, który marzy o tym, aby któregoś dnia móc założyć strażacki hełm i tak jak prawdziwi strażacy gasić pożary i nieść ludziom pomoc w potrzebie. Niestety jest jeden mały problem, Wojtek jest dzieckiem, przez co nie może wstąpić w szeregi dzielnych strażaków. Chłopiec jednak nie traci nadziei i wciąż liczy na to, że któregoś dnia jego marzenie się spełni. Pewnego lipcowego dnia, gdy wszyscy mieszkańcy wsi pracowali w polu, niespodziewanie rozszalała się burza. Piorun uderzył w dom sąsiadów i zaczął płonąć. Na szczęście Wojtek był w pobliżu i usłyszał płacz dziecka dobiegający z wnętrza domu i czym prędzej popędził na ratunek. Następnie zadzwonił dzwonem, wzywając natychmiastowej pomocy. Tak oto, chłopiec zyskał miano bohatera, a jego trud i odwaga zostały nagrodzone. W ten oto sposób, Wojtek został strażakiem.


Książeczka Czesława Janczarskiego uczy odpowiedzialności i pokazuje dzieciom jak ważne jest niesienie pomocy innym. Oczywiście, nie mówimy o tym, aby zaraz wskakiwać do płonącego domu, ale na pewno jest to świetny przykład tego jak należy zachować się w trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Wojtek wykazał się wielką odwagą i odpowiedzialnością ratując dziecko, a tym samym zawiadamiając dorosłych o wypadku. Kolejną ważną rzeczą jest pokazanie dzieciom, że jeśli będą się bardzo starać, ich marzenia mogą się spełnić. W końcu Wojtek też marzył, a gdy nadarzyła się ku temu okazja, dokonał bohaterskiego czynu, tym samym zyskując uznanie dorosłych i spełniając swoje największe pragnienie – zostać strażakiem.

„Jak Wojtek został strażakiem” to krótka opowiastka napisana rymowanym wierszem. Warto wspomnieć, że pierwsze wydanie tej książeczki zostało opublikowane w roku 1950. I choć tyle lat minęło, to dalej zdobywa serca dzieci. W końcu który mały szkrab nie marzy o tym aby zostać bohaterem, pędzić czerwonym wozem strażackim, gasić pożary i nosić lśniący złoty hełm. Książeczka o Wojtku, to opowieść o dziecięcych marzeniach i o wielkiej odwadze, na którą przecież nie każdy z nas by się zdobył.

Kolejną ważną rzeczą w książeczce są urocze ilustracje w wykonaniu Marianny Sztymy. Proste, kolorowe i wyraziste. Warto również wspomnieć o dużej czcionce, która ułatwi dzieciom samodzielne czytanie.


„Jak Wojtek został strażakiem” to klasyka polskiej literatury dziecięcej, dlatego warto pokazywać ją naszym pociechom. Niech i one mają szansę poznać książeczki, które ubarwiały nasze dzieciństwo. Cieszę się, że mogłam wrócić do tych beztroskich lat i razem z moim synkiem na nowo poznać Wojtka i jego krótką historyjkę. Polecam w szczególności wszystkim chłopcom, którzy tak jak Wojtek marzą by zostać strażakami. Jestem pewna, że będą zachwyceni.

Tekst: Czesław Janczarski
Ilustracje: Marianna Sztyma
Tytuł: Jak Wojtek został strażakiem
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
MOJA OCENA: 7/10


Za możliwość przeczytania książeczki dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


7 komentarzy :

 1. Dla jakieś szkraba świetna książeczka, z pewnością! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ pięknie wydana bajeczka! Cudo!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jak Wojtek został strażakiem" to ponadczasowa lektura szkolna. W zeszłym roku przerabiała ją moja córka w I klasie. Bardzo ładne jest to wznowione wydanie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiałam ją jak byłam mała :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam synkowi:) Bardzo ładnie wydana książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jej, gdy byłam mała, jednak czytając ten post chciałabym się cofnąć do tamtych czasów :D
  Pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale piękne wydanie, ja miałam takie stare, dałam bratanicy :)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka