czwartek, 28 kwietnia 2016

Bajkowy Zakątek: "Skrzat nie śpi" Astrid Lindgren, Kitty Crowther


Każdy rodzic wybierając książkę dla swojego dziecka chce, aby poza pięknym wydaniem i barwnym wnętrzem zawierała ona ważne przesłania i wartości. Tak aby dziecko nie tylko mogło miło spędzić czas przy bajce, ale również wyciągnęło jakieś wnioski z lektury. „Skrzat nie śpi” to niezwykła książka która zachwyca prostotą, rozbudza dziecięcą ciekawość i rozgrzewa serce.

W głębi lasu stoi stara zagroda. Jest sroga zima i ciemna noc. Wszyscy ludzie pogrążeni są we śnie. Ale jest ktoś kto nie śpi. To skrzat który mieszka na strychu stodoły. Codziennie gdy wszyscy smacznie śpią w swoich łóżkach, skrzat wychodzi ze swojej kryjówki i zostawia ślady małych stóp na śniegu. Ludzie nigdy go nie widzieli, ale wiedzą, że jest. Skrzat co noc czuwa nad spokojem w zagrodzie odwiedzając zwierzęta i ludzi. I dopóki oni będą tam mieszkać, to skrzat będzie po cichu przemykał między zabudowaniami.


„Skrzat nie śpi” to piękna i niesamowicie wartościowa książka. Nie ma tu wartkiej akcji i niespodziewanych zwrotów w fabule. Tekst jest spokojny i nawet mogłabym rzec, że odrobinę melancholijny. To prosta i niesamowicie refleksyjna historia która tchnie optymizmem i tajemniczością. Dzięki krótkim zdaniom dzieci nie będą mieć problemu z przyswajaniem tekstu, a historia starego skrzata na pewno pobudzi ich ciekawość.

Autorką książeczki jest Astrid Lindgren, jednak tekst jest parafrazą, a mówiąc prościej przeróbką, wiersza Viktora Rydberga z 1881 roku. Kolorowe i barwne ilustracje w wykonaniu Kitty Crowther idealnie oddają niepowtarzalny klimat książki i skutecznie przyciągają wzrok.


Opowieść o starym skrzacie to wyjątkowa publikacja, która idealnie sprawdzi się jako bajka na dobranoc. Skutecznie wycisza i uspokaja malucha, przenosząc go w świat marzeń sennych. Całości dopełnia piękne i staranne wydanie książki, jak również czytelna i wyrazista czcionka, która świetnie sprawdzi się podczas samodzielnego czytania. „Skrzat nie śpi” to bez wątpienia książeczka warta uwagi. Ciepła, refleksyjna i kojąca, pobudza wyobraźnię i w perfekcyjny sposób oddaje zimowy nastrój. Gorąco polecam!

Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Kitty Crowther
Tytuł: Skrzat nie śpi
Liczba stron: 28
Rok wydania: 2015
Wiek: 3+
MOJA OCENA: 9/10


Książkę do recenzji przekazało Wydawnictwo Zakamarki, za co bardzo dziękuję


9 komentarzy :

 1. Kuzyn ma niedługo urodziny. Na pewno się ucieszy z takiego prezentu :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam - a ilustracje bajeczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne ilustracje! :)
  pozdrawiam,
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. ILustracje bajecznie piękne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka lektura w sam raz dla mojego chrześniaka ! :)
  Pozdrawiam serdecznie ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczna książka. Cudowne ilustracje które na pewno pobudzą wyobraźnię i tematyka! Cudo. Chyba mam prezent dla synka znajomych! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co czytam o tym skrzacie, to on cały czas nie śpi :)
  Myślałam już o tej książeczce jako o prezencie dla synka znajomej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniała książeczka! Myślę, że córeczka za jakiś czas będzie z niej zadowolona ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale cofnęłabym się do takich czasów, gdy takie historie mnie urzekały, trzeba poczekać na potomka jakiegoś i mu zacząć czytać ;)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka