wtorek, 6 października 2015

"Po prostu bądź" Magdalena Witkiewicz [PRZEDPREMIEROWO]


Gdy miłość pojawia się w życiu człowieka, wszystko od razu staje się prostsze. Cały świat mieni się kolorami, a świadomość tego, że obok jest bliska osoba, sprawia że czujemy się szczęśliwi. Nie myślimy o tym co będzie później. Liczy się tu i teraz. Ta chwila, kiedy jesteśmy razem, kiedy możemy kochać. Jednak los jest nieprzewidywalny, często ma inne plany w stosunku do nas. Odbiera nam to co kochamy, w najmniej odpowiednim momencie. Zostawia pustkę w sercu i rozdzierający ból. Jak dalej żyć? Jak rozpoczynać każdy nowy dzień? Co zrobić, by świat znowu nabrał barw?

„(…) miłość  to uczucie podobne do puszystej i miękkiej pierzynki, którą człowiek okrywa się w chłodne, zaśnieżone wieczory. Uczucie, którym człowiek owija się niczym ciepłym szalem. Z drugiej strony miłość jest krucha niczym lód. A po lodzie należy stąpać bardzo ostrożnie. Trochę strachu, euforia szczęścia. Niepokój i zachwyt. Życie.” *str.106

Paulina, od zawsze marzyła żeby wyrwać się z domu. Nie chciała zostać na wsi i zajmować się gospodarstwem, a taką przyszłość przewidzieli dla niej rodzice. Dziewczyna postanowiła iść za głosem serca i spełniać swoje marzenia. Decyduje się iść na studia, co równa się z tym, że będzie musiała opuścić dom. Rodzice nie przyjęli tego dobrze i stanowczo sprzeciwili się pomysłowi Pauliny, twierdząc że jej miejsce jest na wsi. Nawet wybrali jej kandydata na męża, nie rozumiejąc że Adrian i Paulina, są tylko przyjaciółmi i żadne z nich nie zamierza brać ślubu. Dziewczyna stawia jednak na swoim i wyjeżdża do Gdańska. Niestety nie może liczyć na wsparcie i pomoc rodziców. Został jej tylko Adrian, który od samego początku wspierał ją w swoim postanowieniu. Życie Pauliny zmienia się, gdy poznaje Aleksandra, swojego wykładowcę. Uczucie które rodzi się między nimi, w końcu przeradza się w prawdziwą miłość. Stają się nierozłączni. Jednak los mam inne plany w stosunku do nich. W jednej chwili odbiera Paulinie to co najcenniejsze. Kobieta pogrążona w rozpaczy, nie wie jak dalej żyć. Jednak jest przy niej ktoś, kto nie pozwoli jej upaść. Przyjaciel, który obiecał że się nią zaopiekuje. Przyjaciel, z którym zawarła pewien pakt.

Zdarzają się takie książki, które pożerają naszą duszę, rozrywają serce na milion kawałków i wkradają się głęboko do naszych myśli. Wywołują lawinę emocji, poruszają każdą komórkę ciała i trwają przy nas, przez bardzo długi czas. Książki, o których nie da się i nie chce zapomnieć. „Po prostu bądź” Magdaleny Witkiewicz, to powieść, którą się kocha całym sobą. Która, gdy już zaczniecie czytać, sprawi, że na długie godziny zapomnicie, o całym świecie. Będziecie czytać i czytać, a uczucia, które zakiełkują w waszych sercach, sprawią, że jeszcze długo po przeczytaniu książki, nie będziecie potrafili dojść do siebie. Macie ochotę na prawdziwą karuzelę emocji? Ta książka poruszy was do głębi, rozgrzeje serce i zagwarantuje wam istny natłok wrażeń.

„(…) w życiu nie chodzi o to, by robić to, co wypada. Chodzi o to, by robić to o czym marzysz. Bo jeżeli umiesz marzyć, to jest już połowa sukcesu.” *str.35

„Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Są momenty w życiu, których nie można cofnąć. Nawet, jeżeli znamy tak potężne zaklęcie, jakim jest miłość.” *str.119

„Po prostu bądź” to książka która opowiada o miłości. Ale nie jest to, taka zwykła miłość. Książka Magdaleny Witkiewicz, opowiada o istocie tego wzniosłego uczucia. Pokazuje nam, jak silna potrafi być więź, która łączy dwójkę ludzi. Jak wiele są w stanie wytrzymać i znieść, w imię uczucia, które złączyło ich serca i dusze. Autorka, poprzez swoich bohaterów, stara się nam pokazać, jak piękna i silna potrafi być miłość. Jak wiele jest w stanie przetrwać i jak potrafi odmienić ludzi. Jak duży wpływ ma na ich decyzje i wybory, jak znacząco wpływa na relacje między nimi.

Widzimy jak bohaterowie się zakochują, jak budują swoje szczęście i trwają obok siebie. Są dla siebie podporą i zawsze mogą na sobie polegać. Wiemy jednak, że życie ma wiele odcieni. Nie wszystkie są piękne i tęczowe. Paleta barw składa się też z tych ciemnych kolorów, które wkradają się do naszego życia niepostrzeżenie i zakłócają spokój. Niszczą szczęście i to co dla nas ważne. Często nie spodziewamy się, że nieszczęście może zapukać do naszych drzwi, nie zauważamy czarnych chmur, które zbierają się na horyzoncie. Chcemy być szczęśliwi, chcemy kochać i czuć się kochani. Nie dopuszczamy do siebie, że los, może z nas zadrwić. Ale czy można się tego spodziewać? Czy można wypatrywać burzy, skoro na niebie wciąż świeci słońce? Nie myślimy o tym co będzie kiedyś, nie dopuszczamy do siebie czarnych myśli. Ważne jest tu i teraz. Świadomość, że mamy to, na czym nam najbardziej zależy.

Magdalena Witkiewicz, stara się zwrócić naszą uwagę, również na cierpienie po utracie tego co najcenniejsze. Widzimy jak bohaterowie rozpaczają, pogrążają się w odmętach bólu i straty. Starają się leczyć rany, które wcale nie chcą się goić. Widzimy ile wysiłku i trudu ich to kosztuje, ile wyrzeczeń, ile straconych marzeń i planów. Razem z bohaterami przeżywamy, czujemy ich ból, który staje się wręcz namacalny. Widzimy jakie przemiany w nich zachodzą. Odkrywamy razem z nimi drogę do szczęścia, która wcale nie będzie taka prosta.

„Fajnie byłoby mieć mapę z zaznaczonym miejscem, gdzie leży szczęście. Człowiek musi się bardzo namęczyć, by je znaleźć na mapie życia. By wybrać właściwą drogę, minąć bagno łez, rozpaczy, przekopać się przez kamienie problemów i znaleźć przydrożną tabliczkę z napisem: „Szczęście”. W życiu nie ma GPS-a, który w momencie, gdy obierzemy niewłaściwą drogę, powie nam: „Zawróć, gdy to tylko możliwe”.” *str. 31

„Po prostu bądź” to piękna opowieść o stadiach miłości. O sile przetrwania i radzeniu sobie ze stratą. Autorka mówi również o wybaczaniu, o tym, że zawsze trzeba dać komuś drugą szansę. W końcu każdy człowiek popełnia błędy i to od nas zależy, czy będziemy żywić urazę, czy spróbujemy przebaczyć. „Po prostu bądź” daje nadzieję i rozgrzewa duszę. Pokazuje nam, że każdy z nas zasługuje na szczęście. Trzeba tylko przyjąć je do swojego serca. Należy pamiętać o tym, że każdy medal ma dwie strony i tak jak życie, raz potrafi być okrutne i bolesne, ale innym razem może pozytywnie zaskoczyć. Książka Magdaleny Witkiewicz to prawdziwa poezja, oraz wspaniała pożywka dla duszy i emocji. Piękna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Pamiętajcie, aby nie zamykać swojego serca, bo nigdy nie wiadomo, kiedy miłość zapuka do jego bram.

Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Po prostu bądź
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 07 października 2015
Liczba stron: 336
Gatunek: literatura obyczajowa
MOJA OCENA: 10/10


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorce, oraz Wydawnictwu Filia

19 komentarzy :

 1. To musi być wspaniała książka, co widać czytając Twoją bardzo emocjonalną recenzję. Zresztą nie jesteś jedyna, do tej pory trafiam na same pozytywne. Dziś idę na spotkanie z pisarką więc na pewno zaopatrzę się w ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, brzmi cudnie, mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem już po lekturze. Wspaniała powieść. Niebawem o niej napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję, że mi się także spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, twórczość tej autorki dalej jest mi nieznana! Strasznie mnie to irytuje. Idę do biblioteki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już wcześniej wiedziałam, że książka trafiła w Twój gust, ale nie wiedziałam, że aż tak bardzo. :-) Cieszę się, że Ci się podobała i wywołała tak wielką lawinę mocji, bo ja też pokładam w "Po prostu bądź" duże nadzieje. :-) Czekam tylko do dnia premiery, żeby ją kupić. Baaaaardzoo podoba mi się Twoje zdjęcie!!! Mam wrażenie, że te różowe piórka idealnie podkreślają urok okładki i poetycki klimat książki. Śliczności po prostu. :-))

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak zachwalasz, że będę musiała po tę książkę sięgnąć, mimo że zazwyczaj pochłaniają mnie zupełnie inne historie. Poza tym koniecznie muszę po raz drugi spotkać się z twórczością Magdaleny Witkiewicz, ponieważ pierwsze spotkanie udane nie było.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze wyszukujesz takie ładne cytaty :)
  Spotkałam się już z pozytywną recenzją tej książki
  Chętnie oderwałabym się od kryminałów, które obecnie mnie otaczają i przeczytała tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka wydaje mi się naprawdę świetna po twojej recenzji. Na pewno ją przeczytam, lubię historie o miłości, ale nie czytałam jeszcze żadnej polskiej autorki :))
  ściskam :)
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 10. Zazdroszczę Ci lektury :) Mam na nią wielką ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fabuła bardzo mnie skusiła, więc będe ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 12. TAK - na pewno przeczytam, jak tylko trafi w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W dniu dzisiejszym premiera, a ja oczywiście nie mogłam się doczekać i natychmiast zamówiłam :) Niedługo trafi w moje ręce :) Cieszę się, że tak wysoko ją oceniłaś :) Jak widzę wiele emocji przede mną :) Coraz bardziej lubię M. Witkiewicz, jestem świeżo po lekturze "Moralności pani Piontek", to byłą świetna lektura, bawiłam się wybornie :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mogę się doczekać kiedy w końcu będę mogła przeczytać tę publikację. Wszędzie widzę tylko i wyłącznie pozytywne opinie. Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dawno nie czytałam tak poruszającej i prawdziwej książki!
  Jestem zachwycona ;*

  Dodaję bloga do obserowanych i będę tu zaglądać <3
  Recenzja również u mnie!
  http://modnaksiazka.blogspot.com/2015/10/zycie-jest-zbyt-krotkie-by-przejsc.html
  Zostaw ślad po sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Opis tej książki tak mnie zauroczył, że nawet pomimo, że to polska książka, mam na nią ochotę (i to jaką!). To musi coś znaczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. sięgając po tą książkę, myślałam, że może to być lekka, banalna powieść, ale okazała się być przepiękną powieścią o miłości zakazanej, następnie spełnionej i tak krótko trwającej. Jednak miłość nie jedno ma imię.
  polecam książkę! z pewnością sięgnę po kolejną i poprzednią powieść autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Witkiewicz czytałam do tej pory ,,Pierwszą na liście" i ,,Zamek z piasku", koniecznie muszę poznać pozostałe książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka