niedziela, 14 czerwca 2015

"Słowa pamięci' Rowan Coleman

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Kobiety to czytają!
Tytuł oryginału: The Memory Book
Data wydania: 9 czerwca 2015
Liczba stron: 400


Gdy wspomnienia zaczynają przeciekać przez palce, gdy każda chwila zdaje się być ulotna jak motyl, a każda, nawet najprostsza czynność sprawia trudność, to znak że dzieje się coś złego. Coś, przed czym nie ma ucieczki, coś, co całkowicie wywróci Twoje życie i sprawi, że już nigdy nie będzie takie samo. 

Claire choruje na Alzheimera. Kobieta z dnia na dzień, gubi coraz więcej wspomnień ze swojego życia, zaczyna zapominać daty urodzeń swoich dzieci, imiona najbliższych, a nawet podstawowe słowa. Zwykłe codzienne czynności zaczynają sprawiać jej coraz większą trudność, a oddalenie się od miejsca zamieszkania o parę kroków to niebywały kłopot, zwłaszcza że po chwili Claire zapomina gdzie znajdował się jej dom. Kobieta zaczyna spisywać swoje wspomnienia w Księdze Pamięci, która ma pomóc jej ocalić przeszłość. Cała rodzina odczuwa skutki choroby Claire. Matka kobiety, wprowadza się do nich na stałe, by móc zaopiekować się córką. Greg, mąż Claire, odczuwa to ze zdwojona siłą, zwłaszcza że to w niego najbardziej uderza choroba żony. Jednak pamięć o tym że Claire kiedyś kochała go ponad życie, pozwala mu przetrwać ten trudny okres. Dodatkowo, kobieta musi wyznać swojej nastoletniej córce Caitlin, prawdę o jej biologicznym ojcu. Jednak musi się spieszyć, bo czas biegnie nieubłaganie, a choroba zaczyna postępować coraz bardziej.

"Rzeczywistość nie zawsze bywa istotna, prawda? Wystarczy, że coś wydaje się prawdziwe, reszta jest nieważna."

"Słowa pamięci" to najnowsza książka w klubie „Kobiety to czytają!”. Kolejna książka opowiadająca o walce z chorobą i trudach jakie sią z nią wiążą. Rowan Coleman opowiada o chorobie Alzheimera. Przybliża schematy jej działania, a także to, jak choroba wpływa na osobę nią dotkniętą, oraz na bliskich chorego. Jest to bardzo poruszający obraz, zwłaszcza gdy przyglądniemy się głównej bohaterce książki "Słowa pamięci". Claire jest stosunkowo osobą młodą, w końcu jest dopiero po czterdziestce. Choroba spada na nią nagle i całkowicie ją paraliżuje. Kobieta ma świadomość, że czeka ją nieuniknione, ale i tak czuje się przytłoczona. Na początku stara się sama stawić czoło chorobie, nie chce pomocy innych, twierdząc że da sobie radę. Ale gdy najprostsze czynności zaczynają sprawiać jej trudność, zaczyna doceniać pomoc matki, oraz najbliższych. Matka Claire, Ruth, z wielkim zaangażowaniem i oddaniem, opiekuje się córką. Przymyka oko na pewne zachowania córki, wiedząc że są one skutkiem choroby. Znosi jej kaprysy, wybuchy i zmienne nastroje. Nie jest to dla niej proste, zwłaszcza że nie pierwszy raz ma styczność z Alzheimerem. W przeszłości opiekowała się swoim mężem, który również borykał się z tą chorobą. Ruth z wielkim bólem patrzy na swoją córkę, która coraz bardziej stacza się w odmęty Alzheimera, lecz pomimo to, stara się być silna i okazać jej jak największe wsparcie.

Rowan Coleman pięknie opisuje emocje i uczucia targające bohaterami, jak również ich wzajemne relacje. Główną istotną tej książki, nie jest w gruncie rzeczy Alzheimer, ale właśnie rodzina i miłość. To rodzina daje nam wsparcie i siłę w trudnych chwilach, na nich możemy się oprzeć, gdy już sami nie dajemy rady, gdy życie daje nam w kość i przytłacza. Kochająca się rodzina to bogactwo i właśnie w tej książce możemy to dostrzec, bo autorka bardzo wyraźnie zarysowuje więź między bliskimi. Przyglądając się Claire i jej dorastającej córce, Caitlin, widzimy to wyraźnie. Kobieta pomimo swojej choroby, stara się okazać córce wsparcie i pomóc jej odnaleźć się w nowej sytuacji w której ta się znalazła. Pomimo popełnionych błędów, okazuje jej zrozumienie, zwłaszcza że sama w przeszłości musiała ponosić konsekwencje swoich czynów.

Istotną kwestią, której nie można pominąć, jest również uczucie między małżonkami, a w tym przypadku, między Claire i Gregiem. Autorka duży nacisk kładzie na siłę uczucia jakie ich ze sobą wiąże. Greg pomimo choroby żony, okazał jej ogromne zrozumienie i wsparcie. Chociaż wielokrotnie sprawiała mu ból i przykrość, ten trwał przy niej i na każdym kroku starał się okazać jej miłość. Robił to w sposób delikatny i taktowny, tym samym wykazując się ogromną wrażliwością i oddaniem. Jestem oczarowana tym, jak pięknie i subtelnie autorka opisała ich relacje. To bardzo wzruszający i ściskający za serce portret prawdziwej miłości.

"Sądzę, że właśnie miłość jest ważna. Przypomina nas innym, trwa bez końca, zostaje po naszej śmierci. Prawdziwe uczucie jest bardziej rzeczywiste niż ciało, silniejsze niż wszystko, co może mu zaszkodzić."

"Słowa pamięci" to piękna i bardzo emocjonująca historia. Porusza serce i duszę, wywołuje całą lawinę wrażeń i uczuć, sprawia że zatrzymujemy się na chwilę by pomyśleć. Zakończenie książki, tylko dopełnia jej całości i jak dla mnie, jest wręcz idealne. Zaskoczyło mnie i sprawiło, że nie mogłam powstrzymać potoku łez i myśli. Właściwie, od samego początku nie mogłam wyjść z podziwu dla tej historii, a finał, tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że jest to wyjątkowa książka.

"Słowa pamięci" to mistrzowsko napisana opowieść o różnych rodzajach miłości. Poruszająca ważne kwestie, takie jak wzajemne wsparcie i oddanie. Historia opowiadająca o relacjach międzyludzkich, ale i więzi jaka może ich ze sobą łączyć. To prawdziwy i bardzo bolesny obraz choroby, jaką jest Alzheimer. "Słowa pamięci" Rowan Coleman to wyjątkowa i niezwykła książka, która daje nadzieję i wiarę. Roznieca w sercu iskierkę, która lśni niezwykłym blaskiem. Nie wahajcie się ani chwili i koniecznie przeczytajcie tą wspaniałą książkę!

*Książka bierze udział w wyzwaniach: 52 książkiCzytam Opasłe TomiskaOkładkowe Love
 

MOJA OCENA: 
10 / 10 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka

33 komentarze :

 1. Moja babcia ma początki Alzheimera, wiem, co to za straszna choroba.. Książkę bardzo chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pragnę przeczytać tę książkę. Tak bardzo, że aż strach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani na okładce przepiękna, mam ochotę na tę książkę.

  http://skazani-na-ksiazki.blogspot.com/2015/06/zbyt-krotkie-szczescie-pawe-pollak.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Po Twojej recenzji nie pozostało mi nic innego,jak przeczytać tę powieść ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ulala! I jak tu by nie chcieć tego przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Łałał, jaka ocena, jaka recenzja! Lubię takie poruszające tematy, zwłaszcza, że napisana z tego co piszesz mistrzowsko... i ten cytat również bardzo zachęca ;)

  kieleckoowszystkim.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. To straszna choroba i bardzo dobrze, że powstają książki z nią związane. Tytuł zapisuję, koniecznie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już mam ochotę! Brakuje mi ostatnio takich obyczajowych lektur, a jeszcze ta wydaje się wspaniała ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przypuszczałam, że ta książka może być aż tak fenomenalna. W takim razie chętnie ją poznam, tym bardziej, że lubię powieści, które poruszają serce i duszę oraz wywołują całą lawinę wrażeń i uczuć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama fabuła mnie zachęciła, a Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam książki z tej serii, poznaję je tak często, jak tylko mogę... A o tej od dawna marzę, a Ty tak jeszcze kusisz... :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurcze świetne cytaty !
  Musze dorwać jak najszybciej tę książkę !

  Pozdrawiam:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna recenzja ☺ dokladnie to samo mialam na mysli gdy czytałam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie przepadam za książkami o chorobach, raczej nie dla mnie. Chociaż może się jeszcze zastanowię, skoor ocena jest tak wysoka.

  Galeria Książek

  OdpowiedzUsuń
 15. Aż się dziwię, ponieważ pierwszy raz słyszę o książce. Tytuł już zapisuję. Uwielbiam poruszające historie i aż nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę przeczytam z chęcią :)

  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Książki z tego Klubu zawsze mnie ciekawią, a jeszcze po takiej rekomendacji, nie będę jej mogła sobie odmówić;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam takie emocjonujące książki. Chętnie więc przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię, gdy książka wywołuje u mnie sporo emocji, a ta na taką się zapowiada :) Zauważyłam, że sporo książek z Kobiety to czytają zasługuje na uwagę i zbiera sporo pozytywnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 20. Chętnie przeczytam tą książkę. Od dawna mam ochotę przeczytać emocjonującą pozycję :)

  http://ksiazkiponadniebo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapisuję tytuł i z pewnością przeczytam, bo książka musi być naprawdę bardzo dobra skoro dałaś jej 10/10:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam i nie porwała mnie. Dobra i...tyle ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Po tak wysokiej ocenie koniecznie muszę poznać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Z wielką chęcią poznam tę historię. Tym bardziej, że tak wysoko ją oceniłaś. Znałam kiedyś osobę, która żyła z tą niełatwą chorobą. Wiem, jak zmieniło to nie tylko jej funkcjonowanie, ale też życie całej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 25. Sama miałam takie doświadczenia - moja mama gdy umierała była już roślinką. jestem ciekawa tej książki, na ile fabuła dotyka reali choroby, które są koszmarem dla bliskich.
  Pozdrawiam Dorota Kalinowska

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo bym chciała przeczytać tę książkę, a po Twojej recenzji jestem pewna, że to w końcu zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jaki øadny rudzielec na okøadce i jaka wysoka ocena. Musze przeczytac te ksiazke. Twoja recenzja brzmi zachecajaco ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Brzmi bardzo ciekawie i ta wysoka ocena. :) Będę szukać tej książki! :))

  OdpowiedzUsuń
 29. Treść bardzo mi przypomina " Motyla" Genovy. Mam ją na liście książek "koniecznie do przeczytania". Teraz dopisuję też "Słowa pamięci". Wydaje się szalenie interesująca i do tego porusza ważny temat choroby nie wszystkim do końca znanej. Fajnie, że ją zrecenzowałaś :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się z Tobą. Książka tematycznie bardzo przypomina "Motyla". Czytałam i również polecam :)

   Usuń
 30. http://ola-kontra-wszechswiat.blogspot.com
  Fajny blog ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Kurczę, nie sądziłam, że ta książka będzie tak dobra! Należę do klubu, więc zniżka będzie, genialna ocena powieści...czego chcieć więcej? Tym bardziej, że twórczości autorki nie znam, a jedyna książką, jaka miała jakikolwiek związek z tą chorobą to Pamiętnik autorstwa Sparksa. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Aaaaah, ta okrutna seria! Mam tę książkę i rzucę wszystko, by ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka