sobota, 27 czerwca 2015

Bajkowy Zakątek: "Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych"


Każdy rodzic chce aby jego dziecko radziło sobie w życiu codziennym, aby nie czuło się niedowartościowane i gorsze od innych. Zależy nam, żeby dzieci miały pojęcie o otaczających je zagrożeniach i mogły w razie konieczności, poradzić sobie z nimi. Musimy jednak pamiętać, że dzieci, to tylko dzieci i mają zupełnie inne postrzegania świata, niż my. To od nas, rodziców zależy jak przedstawimy im dane sytuacje, czy będziemy umieli uzmysłowić im, co jest dla nich dobre, a co złe i niebezpieczne. Często jednak zwykłe metody zawodzą, a tłumaczenie w kółko, wcale nie przynosi efektu. Wtedy z pomocą przychodzą nam bajki-pomagajki, czyli bajki terapeutyczne.

 
"Bajkoterapia" to zbiór czternastu bajek, różnych autorów, z których każda zawiera inne przesłanie i mądrość. Książkę rozpoczyna wypowiedź Katarzyny Klimowicz, psychoterapeutki, która zajmuje się pracą z dziećmi i dorosłymi. Tłumaczy nam kiedy korzystać z pomocy bajek terapeutycznych, jak je czytać i co takie bajki mają na celu. Pisze o tym, jak rozmawiać z dziećmi po przeczytaniu danej bajki, na co zwracać uwagę i jak reagować w sytuacjach gdy dziecko odczuwa lęk.

Ważne jest aby umieć nawiązać rozmowę z dzieckiem, by zadawać pytania, a przede wszystkim słuchać co nasze pociechy mają do powiedzenia i starają się nam przekazać. Każde dziecko ma inne lęki i obawy, a my jako rodzice, musimy pamiętać, aby pomóc im poradzić sobie z tym co je trapi. Nie trzeba trzymać się twardych zasad i metod, czasem wystarczy zwykła rozmowa, lub zabawa, by móc rozwiązać problem. Dzięki bajkom terapeutycznym możemy skutecznie poradzić sobie z obawami naszych dzieci i pomóc im lepiej zrozumieć otaczający je świat.


Każda bajka porusza ważne kwestie i problemy, takie jak chociażby zagrożenia płynące z nieuważnego korzystania z wody, prądu lub gazu, kłótnie rodziców i ich uzależnienia, rywalizacja między rodzeństwem, problemy z samodzielnością i lękami. Znajdziemy tutaj również bajki o wirtualnym świecie, o telefonach alarmowych, o tym jak się zachować w przypadku spotkania z nieznajomymi lub w razie zgubienia się. A wszystko przedstawiony w mądry i często zabawny sposób, dodatkowo wzbogacony w piękne ilustracje Marcina Piwowarskiego, które od razu przyciągają wzrok. Dodatkowo, na zakończenie każdej bajki, znajdziemy komentarz bajkoterapeutyczny i rady jak rozmawiać z dzieckiem i co ewentualnie można jeszcze zrobić, by pomóc naszym pociechom.


"Bajkoterapia" to wartościowa publikacja, która pomaga nam w wychowywaniu dzieci. Każdy wie, że nie należy to do rzeczy łatwych i często nawet my, dorośli, nie wiemy jak poradzić sobie z pewnymi sytuacjami i problemami. Jak skutecznie wytłumaczyć dziecku, co mu wolno, a czego nie? Jak uzmysłowić mu gdzie czyhają zagrożenia i co się z nimi wiąże? Celem bajek terapeutycznych jest pomóc nam zrozumieć nasze dzieci, okazać im wsparcie w trudnych chwilach, oraz sprawić by wyrosły na mądrych i pewnych siebie ludzi.

Bajki kierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i uważam, że każdy rodzic, powinien mieć na swojej półce, tą wartościową publikację. Na uwagę zasługuje również piękne wydanie książki - twarda oprawa, duża czcionka, a do tego piękne ilustracje. Trzeba również pamiętać, że "Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych" to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, a także doskonała zabawa i dla dzieci i dla dorosłych. Serdecznie polecam!

Tekst: Artur Barciś, Grażyna Bąkiewicz, Ryszard Cebula, Katarzyna Dowbor, Cezary Harasimowicz, Katarzyna Klimowicz, Rafał Królikowski, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Dorota Suwalska, Agnieszka Tyszka, Janusz L. Wiśniewski, Grażyna Wolszczak
Komentarze: Katarzyna Klimowicz
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 240
Rok wydania: 2015
Wiek: 4+
MOJA OCENA: 10/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

13 komentarzy :

 1. Wydaje się być świetną pozycją, wartą uwagi, tym bardziej że porusza trudne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wiem, komu sprawie taki prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne ilustracje. Niestety, mój brat jest już na książkę za duży.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książeczka, wspaniały prezent dla najmłodszych, przy okazji starsi mogą przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie bajki-terapki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ja lubię takie piękne wydania, a jeśli treść jest niczego sobie to tym lepiej :) Już obiecałam sobie, że dzieciom będę kupować stosy takich książek i razem będziemy je czytac :)

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. W prawdzie nie mam dzieci, ale książeczkę podaruje bratowej dla ich córeczki. Myślę, że się ucieszą ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ilustracje są piękne. Bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bajeczne ilustracje:) Super, że zrobiłaś więcej zdjęć. Dzięki temu można dokładnie zapoznać się z zawartością tej książki, wydaje się bardzo wartościowa i pożyteczna dla maluchów:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdaje mi się czy ostatnio jest jakiś szał na dziecięce rzeczy dla dorosłych? Kolorowanki, bajeczki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to nie jest książka tylko dla dorosłych ;). To książka dla dzieci, ale pomagająca rodzicom poradzić sobie z pewnymi problemami z którymi borykają się dzieci.

   Usuń
 11. Podoba mi się bardzo... Jestem coraz bardziej skłonna do tego, by ją kupić. Już mnie skusiła twoja recenzja na zakup " Inwazji bazgrołów " :) Kolorowanka będzie prezentem urodzinowym dla synka ;)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka