czwartek, 7 kwietnia 2016

"Ktoś taki jak ty" Sarah Dessen


Dobry przyjaciel, to taki który zawsze stanie obok. Który nie odsunie się, gdy coś dzieje się źle. Będzie podporą, wsparciem i bratnią duszą. Czy to w smutku, czy w radości, zawsze można na nim polegać. Prawdziwy przyjaciel to skarb i nic nie jest w stanie tego zmienić.

Halley i Scarlett są najlepszymi przyjaciółkami od dzieciństwa. Mieszkają na tej samej ulicy, chodzą do tej samej szkoły, a każdą wolną chwilę spędzają razem. I choć bardzo się różnią, to jednak doskonale się dogadują. Halley jest nieśmiała, poukładana i niezbyt towarzyska, natomiast Scarlett to jej prawdziwe przeciwieństwo – żywiołowa, niepokorna i szalona. Niespodziewanie życie obu nastolatek się komplikuje. Chłopak Scarlett ginie w wypadku, a jakby tego było mało, dziewczyna dowiaduje się, że jest z nim w ciąży. Tymczasem Halley zakochuje się w niewłaściwym facecie i wychodzi na to, że on też jest nią zainteresowany… Obie dziewczyny czeka trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.

„Są na tym świecie pewne rzeczy, na których się polega. A kiedy znikają ze swojego stałego miejsca, traci się wiarę, grunt pod nogami.”

„Ktoś taki jak ty” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sarah Dessen. Słyszałam wiele dobrego na temat autorki, dlatego postanowiłam sama na własnej skórze przekonać się, co takiego niezwykłego jest w jej książkach. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to lekki i prosty język. Autorka intryguje i wzbudza ciekawość czytelnika. Właściwie można zauważyć tu pewną przewidywalność, bo mówiąc szczerze, od początku wiedziałam jak skończy się ta historia. Mimo to, nie zepsuło mi to przyjemności z czytania. Książka bardzo mi się podobała i niejednokrotnie skłoniła do głębszych przemyśleń. Po raz kolejny utwierdziłam się też w przekonaniu, że książki młodzieżowe nie tylko przeznaczone są dla nastolatków. Dojrzały czytelnik też znajdzie tutaj coś dla siebie.

Autorka w swojej książce porusza wiele ważnych tematów z którymi mogą borykać się nastolatki.  Tematem przewodnim jest przyjaźń między dwoma głównymi bohaterkami. Tak naprawdę jednak stanowi ona tło dla całej historii, choć nie można zaprzeczyć, że odgrywa tutaj znaczącą rolę. Sarah Dessen opowiada również o nastoletnich ciążach, o tym jak ogromna odpowiedzialność spada na młodą dziewczynę, która tak naprawdę wcale nie jest przygotowana do roli matki. Ledwo pozbierała się po śmierci swojego chłopaka, a tymczasem dowiaduje się, że będzie miała dziecko. I tu pojawiają się pytania i problemy. Czy urodzić? A może urodzić i oddać do adopcji? Może jednak zdecydować się na usunięcie ciąży? A jeśli zdecyduje się zatrzymać dziecko, jak poradzi sobie z wychowaniem? I kolejny, obecnie najważniejszy problem: jak powiedzieć o tym matce? Która choć wyluzowana, to jednak nie wiadomo jak przyjmie informację, że jej szesnastoletnia córka niebawem zostanie matką. Scarlett będzie musiała podjąć bardzo ważne decyzje, które wpłyną na jej dalsze życie. Będzie to dla niej również krok w dorosłość i szybka lekcja odpowiedzialności i pokory.

Tymczasem Halley boryka się z innymi problemami. Ostatnio ciężko dogadać się jej z matką, która na każdym kroku stara się ją kontrolować i ograniczać. Dziewczyna powoli zaczyna się buntować, a jej relacja z rodzicielką z każdą chwilą staje się coraz bardziej oziębła. Dodatkowo dziewczyna zakochuje się w niewłaściwym chłopaku. Macon jest totalnym przeciwieństwem poukładanej Halley. Opuszcza lekcje w szkole, nie uczy się zbyt dobrze i bardzo często pakuje się w tarapaty. Jest niezwykle przystojny i niesamowicie pociąga Halley, której ciężko oprzeć się jego urokowi. Co z tego wyniknie?

„Nie możesz przewidzieć chwili, kiedy wszystko wskoczy na dawne tory, jak nie możesz przewidzieć momentu, w którym się zgubisz.”

Książka Sarah Dessen choć jest bardzo krótka, to jednak nie można zaprzeczyć, że jest bardzo wartościową lekturą. Mówi o prawdziwej przyjaźni, która jest w stanie przetrzymać wszystko, nastoletnich ciążach i dorastaniu do roli matki, trudnej miłości, skomplikowanej relacji między matką a córką i wchodzeniu w dorosłość. Wszystko opisane z niezwykłą starannością, tak aby nie zanudzić czytelnika tylko pobudzić jego ciekawość. Bohaterki są barwne i zróżnicowane, jednak świetnie się ze sobą uzupełniają, co wielokrotnie można dostrzec podczas czytania. Akcja jest płynna, dzięki czemu książkę czyta się w ekspresowym tempie. Jedynym minusem jest dla mnie zakończenie. Nawet nie przeszkadzałaby mi przewidywalność, gdyby nie zbyt cukierkowy i kolorowy happy end, który trochę ostudził moje emocje.

„Ktoś taki jak ty” to mądra i refleksyjna książka. Pokazuje nam problemy młodych ludzi, którzy często popełniają błędy. Są one dla nich jednak dobrym sprawdzianem i lekcją na całe życie. Książka Sarah Dessen to idealna lektura dla nastolatków. Czyta się ją szybko i lekko, i pomimo, że porusza wiele trudnych tematów, to również bardzo przyjemnie. Polecam i zachęcam do lektury, nie tylko młodzież, ale też dorosłych.

Autor: Sarah Dessen
Tytuł: Ktoś taki jak ty
Tytuł oryginału: Sameone Like You
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 16 marca 2016
Liczba stron: 256
Gatunek: literatura młodzieżowa
MOJA OCENA: 7/10


Książkę do recenzji przekazało Wydawnictwo HarperCollins, za co bardzo dziękuję


18 komentarzy :

 1. Czytałam "Kołysankę" tej autorki i bardzo mi się spodobała, więc po "Ktoś taki jak ty" również sięgnę, nie ma innej opcji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Bezsenność we dwoje" i zachęciła mnie do kolejnych książek tej autorki.

  withcoffeeandbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie! :) A zdjęcie cudowne - ta kwitnąca gałązka <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Moją opinię już znasz :) Cieszę się, że miałam możliwość jej czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mnie ta powieść nie kręci :D Ale zdjęcie zrobiłaś piękne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio zaroiło się od recenzji tej książki, a każda kolejne coraz bardziej pozytywna, ale książka nie jest w moim typie .. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz więcej pozytywnych opinii o tej książce widzę :) Z całą pewnością po nią sięgnę, to opowieść w moim stylu.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ochotę na tę książkę, mimo że jestem sporo starsza od bohaterek. Jednak ciekawi mnie jak poukłada im się życie i czy ich przyjaźń przetrwa wszystkie trudne chwile.

  OdpowiedzUsuń
 9. Choć nie znalazła się jeszcze w moim "stosiku" to mam ją już na uwadze! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam poprzedniej pozycji autorki, ale ta mnie zaciekawiła szczególnie ze względu na temat. MAm nadzieję, że spodoba mi się pomimo że to powieść dla młodzieży ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja siostra chwaliła mi kiedyś tę autorkę. Muszę ją w końcu poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z problemów nastolatek już wyrosłam, więc to raczej książka nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Cudne zdjęcie!
  Co do samej książki, jakoś nie wzbudziła mojego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam okazję sięgnąć po tę książkę - ostatecznie wybrałam inny tytuł. ;) Jednak Sarah Dessen mnie osobiście urzekła książką "Kołysanka". :) Co do tej - moze kiedyś nadrobię.
  P.S. Cudowne zdjęcie!

  Pozdrawiam,
  Chaotyczna A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Wspaniałe zdjęcie i wnikliwa recenzja. Czuję jednak, że książka mogłaby nie do końca wpasować się w moje gusta. Chyba jednak odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka