środa, 9 września 2015

"Dom po drugiej stronie lustra" Vanessa Tait


Któż z nas nie słyszał o „Alicji w Krainie Czarów”? Małej dziewczynce, która przenosi się do magicznej krainy, w której przeżywa mnóstwo wspaniałych przygód. Jednak czy zastanawialiście się czasem skąd się wzięła historia o Alicji? Jak powstała i kim był człowiek który ją stworzył? Książka Vanessy Tait „Dom po drugiej stronie lustra” opowiada autentyczną historię powstania owego dzieła. Ale jak to się wszystko zaczęło? Posłuchajcie...

Maria Prickett ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo chciałaby wyjść za mąż. Jej dość nudne i monotonne życie, nabiera barw, gdy podejmuje pracę jako guwernantka, u dość dziwnej rodziny dziekana Liddella. Kobieta trafia do świata którego kompletnie nie rozumie, a pod jej skrzydła trafiają trzy dziewczynki, Ina, Edyta i właśnie Alicja. Maria na co dzień zajmuje się dziewczynkami, uczy ich dobrych manier i odpowiedniego zachowania. Trzyma się twardych zasad i właśnie takowe stara się przekazać córką państwa Liddell. Pewnego dnia kobieta poznaje przyjaciela domu, pana Dodgsona, który później przyjmie nazwisko Lewisa Carrolla. Mężczyzna fascynuję Marię, a ta opatrznie odbierając jego sygnały, dochodzi do wniosku że również on, jest nią zainteresowany. Nic bardziej mylnego. Pan Dodgson robi wszystko by być jak najbliżej rodziny Liddell, a zwłaszcza trzech dziewczynek. Jak się okazuje, to nie Maria stanowi obiekt jego westchnień, tylko mała Alicja, która od początku wzbudziła jego zainteresowanie. Odkrycie bolesnej prawdy przez guwernantkę, będzie miało przykre konsekwencje, nie tylko dla niej.

„Dom po drugiej stronie lustra” to opowieść o powstaniu znanego i lubianego utworu Lewisa Carrolla. Historię możemy poznać z punktu widzenia Marii, autentycznej guwernantki, która zajmowała się dziećmi państwa Liddell. Ciekawostką jest również fakt, że Vanessa Tait, autorka powieści, jest prawnuczką Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał „Alicję w Krainie Czarów”. Autorka w świetny sposób ukazała nam XIX-wieczne czasy, jak również życie w tamtym okresie. W swojej książce miesza fikcję z rzeczywistością  i choć skupia się przede wszystkim na Marii, to jednak stara się również zwrócić naszą uwagę na wątek opowiadający o fascynacji pana Dodgsona, małą Alicją.

„Alicja czuła się już bardzo zmęczona tym, że siedzi obok siostry na pochyłym brzegu i nie ma nic do roboty.
Raz i drugi zerknęła do książki czytanej przez siostrę, ale nie było w niej obrazków ani rozmów: co za pożytek z książki – pomyślała Alicja – bez obrazków i rozmów?
Zastanawiała się więc w myśli (…), czy upleść sobie łańcuch ze stokrotek będzie tak przyjemnie, że warto się wysilić, wstać i nazywać stokrotek, kiedy nagle przebiegł obok niej biały królik o różowych oczach.” *str. 263-264

Maria Prickett, jest guwernantką w domu państwa Liddell. Od samego początku nie wzbudziła mojej sympatii i właściwie ciężko mi ją było polubić. Jej marzenie to wyjść za mąż. Nie chce zostać starą panną, dlatego liczy na to, że w końcu uda się jej znaleźć mężczyznę, który zechce ją poślubić. Idealnym kandydatem, wydaje się pan Dodgson, który jako przyjaciel państwa Liddell, bardzo często odwiedza ich dom. Maria jest oczarowana mężczyzną i robi wszystko by, spędzać coraz więcej czasu w jego towarzystwie. Jednak pan Dodgson, wcale nie jest zainteresowany nudną guwernantką i tak naprawdę nie dostrzega jej obecności. Dla niego liczy się Alicja, jedna z córek państwa Liddell. Jego początkowa fascynacja, wkrótce przeradza się w obsesję, a gdy Maria dostrzega w czym rzecz, postanawia to ukrócić. Złość i rozczarowanie sprawiają, że kobieta decyduje się na zemstę.

„Dom po drugiej stronie lustra” to książka nietypowa i nieszablonowa. Zdecydowanie odbiega od znanych i przesłodzonych powieści o miłości. Fascynacja Dodgsona małą Alicją, może być postrzegana jako niezbyt normalne zainteresowanie małymi dziewczynkami. Jednak nie ma żadnych dowodów na to, że Carroll mógł przejawiać takie skłonności. Można jedynie polemizować.  Bez wątpienia kochał Alicję, w końcu to dla niej stworzył dzieło, które czytamy do dziś.

„Dom po drugiej stronie lustra” to ciekawa publikacja, która przybliża nam postać Alicji, jak i również samego Lewisa Carrolla. To opowieść o poszukiwaniu miłości i dążeniu do realizacji swoich marzeń, o niespełnionych pragnieniach i bólu, który rodzi się z rozczarowania i frustracji. Vanessa Tait stworzyła niebanalną historię, która może stanowić wspaniały wstęp, do znanej nam „Alicji w Krainie Czarów”. Warto również zaznaczyć, że książka została wydana w 150 rocznicę powstania dzieła Lewisa Carrolla. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powstała magiczna Kraina Czarów i poznać jej osobliwego autora, to koniecznie sięgnijcie po książkę Vanessy Tait, będzie to na pewno niezapomniana podróż, która dostarczy wam wielu wrażeń.

Autor: Vanessa Tait
Tytuł: Dom po drugiej stronie lustra
Tytuł oryginału: The Looking Glass House
Data wydania: 28 lipca 2015
Liczba stron: 352
Gatunek: literatura współczesna
MOJA OCENA: 7/10

*Książka bierze udział w wyzwaniach: 52 książki


Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Wydawnictwu Czwarta Strona

21 komentarzy :

 1. Wygrałam książkę w jednym z konkursów. Jestem jej szalenie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kilka pozytywnych recenzji tej książki i mam zamiar ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo! Ciekawa książka!
  Bardzo interesująca i w sam raz dla mnie :D
  Chętnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam, tym bardziej że "Alicję" wprost uwielbiam. Mam nadzieję, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe jaka bedzie moja opinia,aż się boję ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. To może być bardzo ciekawa książka i z chęcią poznam się z nią bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To naprawdę ciekawa pozycja, aż chętnie ją zgarnę dla siebie w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla sympatyków Alicji to na pewno nie lada gratka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dłuższego czasu mam tą ksiazce na uwadzę i tak sobie myslę, ze prędzej czy później ją przeczytam.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. myslalam, że dasz wyższą notkę :) mi bardzo się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie trawiłam Alicji w krainie Czarów, dlatego i na powyższą książkę nie mam ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie czytałam Alicji i dlatego tej książki na pewno nie przeczytam ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Alicję lubię, ale na tę książkę niestety nie mam ochoty ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Już jakiś czas temu książka wpadła mi w oko ze względu na okładkę (tak wiem nie ocenia się książki po okładce ;p) Jestem jej bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się, że warto poznać kulisy powstania tej kultowej już historii. Wyczuwam tu wyrazistych bohaterów i oryginalność, co ma dla mnie duże znaczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie zapoznam się z tą powieścią, bo zapowiada się intrygująco i emocjonująco. Zainteresowanie autora słynnej książki małą dziewczynką nie wydaje mi się niewinne, ale pewnie nie dowiemy się już jaka była prawda.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie wiem czy przeczytam, ale na pewno zapamiętam ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najpierw by wypadało nadrobić samą "Alicję...", ale poza tym faktem brzmi intrygująco. Aż się nieprzyjemnie robi jak się czyta o tej fascynacji małą dziewczynką.

  OdpowiedzUsuń
 19. Może kiedyś, ale jakoś "Alicja w krainie czarów" nigdy mnie nie uwiodła, ani wersje filmowe, ani ksiązkowe, nawet w formie bajki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ostatnio słyszałam o tej książce i zaintrygowała mnie swoją okładką jak i treścią

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Czuję się zaintrygowana, czytałam już o tej powieści, a Twoja rekomendacja jeszcze mocniej podsyciła moją ciekawość :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka