piątek, 1 sierpnia 2014

"Tajemnica pani Ming" Éric-Emmanuel Schmitt

Tytuł oryginału: Las dix enfants que madame Ming n'a
Wydawnictwo: Znak literanova
Data wydania: 14 lutego 2014
Liczba stron: 80


Schmitt niejednokrotnie zachwycił mnie swoim talentem literackim. Czytałam wszystkie jego książki, dlatego "Tajemnica pani Ming" była dla mnie obowiązkową pozycją do przeczytania. Opis z tyłu okładki rozbudził moją ciekawość już na wstępie, a sama treść choć króciutka bardzo mnie zaintrygowała.

Pani Ming pracuje jako babcia klozetowa w chińskim Grand Hotelu. Główny bohater, francuski biznesmen podczas jednej z wizyt w toalecie wdaje się w przyjazną pogawędkę z Chinką. Ta opowiada mu niesamowite historie o swoich dzieciach. Według jej opowieści ma ich aż dziesięcioro. Francuz nie wierzy w jej słowa, gdyż w Chinach panuje zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka. Pani Ming snując długie opowieści o losie swoich dzieci w końcu przekonuje do siebie Francuza. Zaciekawiony i zaintrygowany jej osobą coraz częściej zachodzi do toalety, tylko po to by dalej wysłuchiwać tych niestworzonych, aczkolwiek bardzo przekonujących historii. Samo spotkanie z Chinką jest dla niego niesamowitą lekcją życia, całkowicie zmienia swoje dotychczasowe poglądy na życie, a zwłaszcza swoje podejście do posiadania potomstwa.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a opowieści pani Ming wciągają od samego początku. Tak naprawdę nie wiadomo czy Chinka kłamie, czy mówi prawdę. Ale te zagadkę zostawiam do rozwiązania każdemu z osobna. Jestem zachwycona tym z jaką łatwością autor potrafi w tak krótkim tekście zamknąć całe bogactwo treści. Po przeczytaniu zawsze zostaje szereg pytań, na które sami musimy znaleźć odpowiedzi.

"Tajemnica pani Ming" to krótka opowieść o tym co w naszym życiu jest najcenniejsze. Pokazuje nam jak wielka potrafi być matczyna miłość, oraz to że dążenie do prawdy nie zawsze może dać nam szczęście.


MOJA OCENA:
8 / 10

1 komentarz :

  1. Jestem świeżo po lekturze. Ta króciutka książeczka zawiera wyjątkową treść. Nie czyta się jej, po prostu uczestniczy się w tej opowieści o prawdzie i niepewności. Zgadzam się, lekko i przyjemnie :) Polecam każdemu!

    OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka