piątek, 15 sierpnia 2014

"Burza słoneczna" Åsa Larsson

Wydawnictwo: Literackie
Cykl: Rebeka Martinsson (tom 1)
Tytuł oryginału: Solstorm
Data wydania: 25 września 2013
Liczba stron: 364


"Burza słoneczna" to pierwsza część z cyklu powieści o Rebece Martinsson, prawniczce ze Sztokholmu. Jest to równocześnie pierwsza pozycja Asy Larsson po którą zdecydowałam się sięgnąć.

Rebeka pewnego dnia otrzymuje telefon od swojej przyjaciółki z młodości Senny, która zostaje oskarżona o morderstwo swojego brata, pastora prowadzącego kościół w Kirunie, małej miejscowości w północnej Szwecji. Kobieta wiedząc iż Rebeka jest prawniczką prosi ją o pomoc. Ta nie namyślając się długo wyrusza do Kiruny by pomóc koleżance. Tam przyjdzie się jej zmierzyć nie tylko z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, ale również będzie musiała stawić czoło mieszkańcom miasteczka którzy są do niej wrogo nastawieni.
Poznajemy również komisarz Annę Marię Mellę, która bierze udział w prowadzeniu śledztwa w sprawie zamordowanego pastora. W trakcie dochodzenia w domu siostry zamordowanego zostaje znaleziona jego Biblia, a także nóż, który najprawdopodobniej był narzędziem zbrodni. Senna zostaje aresztowana, a Rebeka zmuszona jest zająć się jej córkami. W międzyczasie prawniczka znajduje w swoim samochodzie liścik z pogróżkami. Sytuacja nabiera niebezpiecznego tempa. Czy Rebeka razem z komisarz Anną Marią Mellą znajdzie sprawcę?

Autorka niesamowicie opisuje bohaterów swojej powieści, a sama fabuła jest dopracowana w najmniejszym szczególe, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Temat sekt religijnych poruszonych w książce jest tematem ciężkim, mimo to autorka fachowo poradziła sobie z zadaniem. Książka trzyma w napięciu, a poznawanie sekretów bohaterów i zagłębianie się coraz bardziej w treść jeszcze bardziej to potęguje. Autorka świetnie skonstruowała klimat który jest wręcz powalający. Wszechobecny mróz i śnieg, zimno które paraliżuje i niepokój, bo tak naprawdę cały czas nie wiadomo komu można zaufać.

"Burza słoneczna" to świetnie napisany kryminał z wątkiem religijnym, a także dobra powieść psychologiczna. Pokazuje manipulację ludźmi i to jak wykorzystując słabość i wiarę ludzką można czerpać z nich niewyobrażalne korzyści materialne i duchowe.


MOJA OCENA:
8 / 10

6 komentarzy :

 1. Lubię skandynawskie kryminały. Na pewno przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami nie zdajemy sobie prawy, jak jesteśmy manipulowani. Z chęcią zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dosyć niedawno tę książkę i według mnie jest ciekawym początkiem serii. Thriller o manipulacji religijnej to zdecydowanie coś dla mnie. Niedługo przeczytam następną część cyklu :)

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminały skandynawskie, me gusta. Czytałam, znakomita książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja koniecznie muszę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam nordic noir. Jestem pochłaniaczką książek wywodzących się z tego nurtu. Podzielam opinię, że Burza Słoneczna to świetny kryminał :)

  OdpowiedzUsuń

Fajnie że jesteś! Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka